Szlak kajakowy rzeki Krutyni

kajakoweOpis trasy:

Szlak kajakowy rzeki Krutyni należy do najpiękniejszych i najpopularniejszych nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Biegnie przez najbogatszy przyrodniczo teren pojezierzy naszego kontynentu. Ponad 100-kilometrowy szlak składa się z 20 jezior oraz 10 rzek i rzeczek wtopionych w północną część Puszczy Piskiej, największego zwartego kompleksu leśnego Pojezierza Mazurskiego.

Swą nazwę wziął od właściwej rzeki Krutyni liczącej około 26 km. długości, wypływającej z jeziora Krutyńskiego i wpadającej do jeziora Gardyńskiego. Szlak prowadzi przez teren z bardzo urozmaiconą rzeźbą pochodzenia polodowcowego. Występują tu liczne wzgórza morenowe, pomiędzy którymi znajdują się dolinki i zagłębienia często zabagnione lub zatorfione. Najwyższe wzniesienie w dorzeczu Krutyni o wysokości 211 m.n.p.m. znajduje się koło wsi Warpuny, a najniższe położone są na końcowych odcinkach szlaku przy jeziorze Bełdany na wysokości 116 m. n.p.m.

Bogata przyroda dorzecza Krutyni chroniona jest w 8 rezerwatach przyrody: "Piłaki", "Czaplisko-Ławny Lasek", "Królewska Sosna", "Krutynia", "Zakręt", "Krutynia Dolna", "Pierwos", "Strzałowo" i pobliskim rezerwacie "Jezioro Nidzkie", a walory krajobrazu i wartości kulturowe podlegają ochronie w Mazurskim Parku Krajobrazowym.

Szlak kajakowy rzeki Krutyni przemierzał Melchior Wańkowicz w latach30-tych XX w. i opisał w swojej słynnej powieści "Na tropach Smętka". Jednak najtrafniej uroki tej rzeki potrafił streścić w dwóch zdaniach działacz i pisarz mazurski Karol Małłek mówiąc, że jest "Mazurskim Gangesem", a więc rzeką o cechach mistycznych oraz, że "kto nie widział Krutyni, ten nie widział Mazur". Szlakiem Krutyni płynął w latach 50-70-tych Karol Wojtyła - Papież Jan Paweł II.

By w pełni móc podziwiać uroki rzeki, szlak Krytyni podzielono na etapy:

  • Botowo-Bieńki (23 km)
  • Bieńki-Babięta (10km)
  • Babięta-Spychowo (13 km)
  • Spychowo-Zgon (10,5 km)
  • Zgon-Krutyń (12,5 km)
  • Krutyń-Ukta (13 km)
  • Ukta-Nowy Most (7 km)
  • Nowy Most-Kamień (10 km)

Trzy ostatnie znajdują się na terenie Gminy Ruciane-Nida.

Opis trasy pochodzi ze strony: www.lotmp.pl

Nasza GaleriaKontakt

Urszula Szmigiel

tel. 507 080 905

Napisz do nas: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wizyt:

Dziś9
Miesiąc536
Ogółem67627

Copyright © 2012. All Rights Reserved.

U Kaczorka - Urszula Szmigiel, Krzyże 35b, 12-220 Ruciane Nida, tel. 507 080 905, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Katalog Stron Internetowych